Inzulinrezisztencia

Biztos vagyok benne, hogy már mindenki hallott az inzulinról. Pár évvel ezelőtt nekem még nem sok fogalmam volt erről a dologról, csak azt tudtam, hogy egyes cukor betegek inzulint adnak maguknak a betegségük miatt. Ez vajmi kevés ahhoz képest, amit tudni érdemes erről a hormonról még akkor is, ha egészségesnek gondoljuk magunkat.
Nézzünk át néhány meghatározást, mi is az inzulin, milyen szerepet tölt be a szervezetünkben és mi van akkor, ha nem megfelelően tölti be a szerepét.



Mi az inzulin szerepe szervezetünkben?
Szervezetünkben az inzulin nevû hormon felelõs a vércukorszint szabályozásáért.
Ez a hormon a sejtek felszínén található érzékelõ molekulákhoz ( receptorokhoz ) kötõdve váltja ki a sejtek cukor felvételének fokozódását. E jel hatására az inzulin célsejtjei - melyek elsõsorban a máj , az izomzat és a zsírszövet sejtjei- fokozottan veszik fel a vérbõl a szõlõcukor molekulákat, elégetve ( izomszövet ) vagy raktározva ( máj és zsírszövet) azokat.
Ezek az elraktározott készletek teszik lehetõvé a szervezet számára a táplálék-felvétel nélkül töltött idõszak átvészelését. Az inzulin tehát elsõsorban a vércukor-szint csökkentéséért felelõs.

Mi az inzulinrezisztencia?
Inzulin rezisztens állapotban az adott inzulin jelre bekövetkezõ válasz a célsejtek részérõl csökken, azaz csökken a szõlõcukor felvétele a sejtekbe, tehát nõ a vércukor-szint. A szervezet ezt a válaszcsökkenést az inzulin jel nagyságának emelésével tudja korrigálni, tehát az inzulin termelése fokozódik. Kialakul az inzulin rezisztenciához kapcsolódó állapot, melyet hyperinzulinémiának nevezünk, és jellemzõje a jelentõsen megemelkedett inzulin szint a vérben.

Lehet tünete az inzulinrezisztenciának?
Igen , érdekes módon a kialakult inzulin rezisztencia többféle tünettel is felhívhatja magára a figyelmet.
Lehetséges, hogy étkezés után 3-4 órával a kialakult hatalmas inzulinválasz a vércukorszint esését eredményezi, ez megnyilvánulhat a koncentrálóképesség zavarában, gyengeségben, álmosságban, ájulásszerû rosszullétben, szapora szívdobogásban, verejtékezésben is. Általában megfigyelhetõ, hogy a tünetek édességgel jól szüntethetõk.
Ide sorolható egy kevéssé ismert, de annál nagyobb jelentõséggel bíró betegség, a polycisztás ovárium szindróma - PCOS - is.
         Forrás: http://www.mensmentis.hu/tudastar.html


A saját IR storym...

Mivel már jó ideje benne vagyunk a meddőségi kezelésekben, ezért sok helyről sok mindent hallottam már. Így történt 2008-ban is, amikor egy meddőségis topikban futótűzként terjedt, hogy érdemes megnézetni a cukor és inzulin szintet, mert ez is oka lehet a meddőségnek. Mivel addig semmit nem találtak nálam el is mentem, bár orvossal nem konzultáltam erről. Az értékekre már nem emlékszem pontosan, de a többi topiktársam értékéhez hasonlítva (akiknek orvos mondta, hogy magas) magasabb volt az inzulin szintem a kelleténél. Amikor mentem a soron következő inszeminációra elvittem megmutatni a nőgyógyászomnak, aki nem mondott rá semmit, csak tudomásul vette, hogy voltam vizsgálaton. Mivel őt nem foglalkoztatta ezért én sem törődtem ezzel különösebben. Kb. 8 hónappal később állapotos lettem első kisbabámmal, de mint már korábban írtam a 10. hétre elhalt a pici. A kórházban a befejező műtét előtt a dokim rákérdezett voltam-e terheléses vizsgálaton, mire előkaptam a több hónapos leletemet. Közölte ez kóros (eddigre úgy látszik már ő is többet tudott erről a betegségről), és egyből felírta rá a gyógyszert. A bogyókat pár héttel később elkezdtem szedni és diétába is fogtam és ezek mellett így alakult az inzulin szintem:


cukor
ir
cukor
ir
cukor
ir
0
60
120
augusztus
4,47
12,94
5,46
102,3
4,73
65,34
január
5,17
5,48
6,54
70,81
6,27
44,38
február
5,39
9,57
6,28
63,43
4,99
39,3
március
4,9
7,19
6,04
46,68
4,77
26,63
december
4,64
5,78
6,56
73,33
6,55
85,48


2009 augusztusától 2010 márciusáig jól látható, hogy a gyógyszer, a diéta és a mozgás meghozta a hatását. Még a márciusi érték sem nevezhető példásnak, de ezzel már kezdhettem a lombikot. A májusi terhesség úgy látszik kissé felborította az inzulinomat, mert gyógyszer mellett is rengeteget romlott. Most ismét ezerrel diétázom és pár hét múlva megyek az újabb kontrollra. Remélem javulást mutat, különben el kell tolni újabb hónapokkal a lombikot.